Opis Festiwalu

V Festiwal Zaklęte w Dyni

18 września 2016 r.

W niedzielę 18 września nowohucka Aleja Róż na chwilę stała się zagłębiem dyniowym i wypełniła się dyniami po brzegi. Wszystko to za sprawą Festiwalu Zaklęte w Dyni, który już po raz piąty zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Tegoroczny Festiwal był jeszcze bardziej wyjątkowy, ponieważ impreza wpisała się w świętowanie jubileuszu 25-lecia Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Honorowym patronatem Festiwal objęli Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Tuż przed dyniową niedzielą w Krakowie zapanowała iście jesienna aura, jednak pogoda mimo wszystko dopisała, a deszcz ominął pełną uczestników dyniowego festiwalu Aleję Róż. W ramach Festiwalu, jak co roku, zorganizowane zostały konkurs hodowlany oraz konkurs plastyczny, do udziału w których w tym roku zgłoszono rekordową liczbę prac - były to aż 94 dyniowe dzieła! Zadanie jury było więc jeszcze trudniejsze niż w latach ubiegłych. W każdej kategorii przyznano po kilka miejsc i wyróżnień, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Również uczestnicy imprezy mogli oddać swój głos, a praca, która zebrała największą liczbę głosów otrzymała nagrodę publiczności.wyniki konkursów można znaleźć tutaj.

Na gości czekało również kilkanaście stanowisk, z różnymi, dyniowymi i nie tylko atrakcjami przygotowanymi przez Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, firmę Prymat, oraz pasjonata-hodowcę dyń Bogusława Zientarę. Klub Wersalik przy swoim stoisku zaprosił dzieci do wspólnego tworzenia magnesów, plecenia kolorowych warkoczyków, tworzenia wielkich baniek mydlanych, jak również malował dzieciom buźki, oraz rozdawał balonowe zwierzaki. Klub Mirage zaprezentował się od strony fit, organizując dla chętnych zajęcia z zumby. Klub Zgody przygotował kącik gier i zabaw, gdzie każdy mógł zagrać w szachy, chińczyka czy monopoly, a najmłodsze dzieci mogły wykazać się twórczo w kąciku rysowania. Nieco starsi mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez panią Krystynę Drożdżowską. Niektóre z klubów połączyły siły - i tak Klub Dukat, Klub Jędruś oraz Klub Pod Kasztanami stworzyły razem Dyniówkę, czyli przestrzeń, gdzie odbywały się najróżniejsze dyniowe szaleństwa – prowadzone przez animatorów zabawy i konkurencje ruchowe. Klub Aneks wraz z Klubem Krzesławice, w nawiązaniu do Krzesławic – miejsca gdzie tworzył Jan Matejko, stworzyły stoisko w stylu pracowni malarskiej, w której każdy mógł wykonać dynię w różnych technikach plastycznych. Kluby Jedność, Karino oraz Herkules uczyły robić Coś z niczego dla Pani Dyni, czyli kwiaty z krepiny, koszyki dyniowe oraz ozdoby do nich. Klub 303 również nie zawiódł i podczas całego festiwalu po terenie alei Róż przechadzali się szczudlarze, rozdający balony oraz żonglujący animatorzy. Firma Prymat po raz kolejny otworzyła swoje koło fortuny, w którym każdy mógł wygrać drobne upominki oraz przygotowała dyniowy poczęstunek. Przez cały czas trwania dostępna była również pomarańczowa wata cukrowa a także stanowisko informacyjne na temat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, gdzie można było wziąć udział w quizie. Spośród wszystkich odpowiedzi wylosowano 12 zwycięzców.

Na scenie można było podziwiać występy Zespołu baletowego Gaduły z Klubu Zgody oraz poćwiczyć z instruktorkami zumby z Klubu Mirage. Na zakończenie imprezy można było obejrzeć rozgrzewający fireshow w wykonaniu Grypy Cyrkowej z Klubu 303.

Festiwal odbył się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Organizacja Festiwalu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie sponsorów.
Sponsorem strategicznym Festiwalu była firma EDF Polska S.A..
Ponadto, sponsorami były firmy: Prymat Sp. z o.o. i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Sp. z o.o.

Organizatorzy składają podziękowania patronom medialnym, którymi byli Radio Plus, Dziennik Polski, Głos. Tygodnik Nowohucki.

Podziękowania za pomoc w organizacji V Festiwalu Zaklęte w Dyni należą się również Ochotniczej Straży Pożarnej w Przylasku Rusieckim z prezesem Markiem Kurzydło na czele oraz hodowcom, który ofiarowali dynie do dekoracji: paniom Annie Matuszczyk, Sabinie Majta-Matuszczyk, Danucie Migdał, panu Jerzemu Ropie a także wszystkim wolontariuszom – za zaangażowanie w realizację wydarzenia.

Powrót do listy...

Galerie zdjęć

Dyniowe świętowanie w Alei Róż

18 września 2016 r.

W niedzielę 18 września nowohucka Aleja Róż na chwilę stała się zagłębiem dyniowym i wypełniła się dyniami po brzegi. Wszystko to za sprawą Festiwalu Zaklęte w Dyni, który już po raz piąty zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

więcej zdjęć...

fot. AG Studio, G. Wawrzonek
fot. AG Studio, G. Wawrzonek
fot. AG Studio, G. Wawrzonek

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE