Opis Festiwalu

IV Festiwal Zaklęte w Dyni

12-13 września 2015 r.

W niedzielę 13 września nowohucką Aleję Róż opanował kolor pomarańczowy. A to za sprawą IV Festiwalu Zaklęte w Dyni, który jak co roku obfitował w mnóstwo atrakcji. Organizatorzy Festiwalu: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta dołożyli wszelkich starań, aby każdy znalazł dla siebie coś dyniowego.

Piękna słoneczna pogoda zgromadziła w Alei Róż kilkaset osób, wśród których było wiele rodzin z małymi i starszymi dziećmi, dorośli i seniorzy. Najwięcej atrakcji czekało na dzieciaki. Wśród propozycji znalazły się warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi malowali na szkle, kącik gier i zabaw, gdzie czekała masa łamigłówek, krzyżówek i kolorowanek oraz niezwykłe dyniowe eksperymenty. Była więc dynia na wesoło, ale i naukowo. Dzieci z pomocą prowadzących wykonywały ekstrakcję tłuszczu oraz izolację DNA z dyni. Chętni mogli także obejrzeć dynię pod mikroskopem. Nie lada wyzwaniem były także nauka żonglowania i inne atrakcje cyrkowe. Podczas imprezy odbyły się również pokazy skręcania baloników i malowanie twarzy. W tłumie można było zobaczyć dzieci z watą cukrową – oczywiście pomarańczową. Dorośli mogli spróbować swoich sił w warsztatach rękodzieła. Z filcu powstało wiele dyniowych ozdób i biżuterii. Na jednym ze stanowisk można było podziwiać niezwykłe okazy dyni w kilkunastu gatunkach, które zaprezentował hodowca dyń i pasjonat pan Bogdan Zientara. Wytrwali stali w dwóch długich kolejkach. Pierwsza z nich prowadziła do wyjątkowych dyniowych przysmaków, przygotowanych przez mistrzów kucharskich z firmy Prymat, druga zaś do Koła Fortuny Prymatu. W programie imprezy znalazły się także dwa pokazy. Jako pierwszy wystąpił zespół baletowy Gaduły z Klubu Ośrodka Kultury, prezentując dwa grupowe układy choreograficzne Taniec chiński i Brzydkie kaczątko oraz taniec solowy Laleczka z saskiej porcelany. Drugi występ to niezwykłe fire show i pokaz cyrkowy w wykonaniu grupy z Klubu 303.
Wyjątkową ozdobą festiwalu były zgłoszone do konkursów prace. Zarówno konkurs plastyczny Dyniowe cudeńka, jak i hodowlany Dynia jaka jest, każdy widzi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w konkursach wzięło udział ponad sześćdziesiąt prac. Nie dziwi więc, że komisja miała bardzo trudne zadanie. W każdej z kategorii przyznano kilka miejsc i wyróżnień, ale tego dnia nikt nie odszedł bez nagrody, ponieważ wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podarunki za udział w konkursach.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, bez których impreza nie mogłaby się odbyć: sponsorom - EDF Polska S.A., Prymat Sp. z o.o., Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa „Jaworzno” z siedzibą na os. Teatralnym 16 w Krakowie.

Festiwal odbył się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Podziękowania należą się także patronom medialnym - Wrota Małopolski, Dziennik Polski, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Radio Plus oraz ofiarodawcom pięknych dyń do dekoracji i scenografii – paniom: Hannie Matuszczyk, Sabinie Majta-Matuszczyk, Danucie Migdał oraz panom: Jerzemu Ropie, Adamowi Adamskiemu.

Festiwal był objęty Patronatami Honorowymi: Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Bogusława Kośmidera – Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Fotorelacja z Festiwalu.

Powrót do listy...

Galerie zdjęć

Pomarańczowa Aleja Róż

13 września 2015 r.

Za nami kolejna edycja Festiwalu Zaklęte w Dyni. W tym roku nowohucka Aleja Róż tonęła w kolorze pomarańczowym. Licznie przybyli uczestnicy mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji.

więcej zdjęć...

fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek
fot. AG Studio G. Wawrzonek

Dyniowe rzeźbienie

12 września 2015 r.

W pierwszym dniu IV Festiwalu Zaklęte w Dyni odbyły się warsztaty carvingowe. Szesnastu śmiałków spróbowało swoich sił w trudnej sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE