Opis Festiwalu

III Festiwal Zaklęte w Dyni

wrzesień-grudzień 2014 r.

III edycja Festiwalu Zaklęte w Dyni przeszła już do historii. W pierwszy dzień Festiwalu, 21 września, ponad 20 osób wzięło udział w warsztatach carvingowych, prowadzonych przez Krakowską Szkołę Restauratorów. Na szczęście ulewny deszcz za oknem nie przeszkodził w nauce rzeźbienia w warzywach i owocach. Efekty warsztatów można było podziwiać na wystawie w drugim dniu Festiwalu, którego główne atrakcje z powodu kapryśnej pogody, organizatorzy– Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, zmuszeni byli przenieść z Parku Ratuszowego do Klubu Wersalik Ośrodka Kultury.

Klub Wersalik pękał w tym dniu w szwach - do tego stopnia, że część atrakcji jak np. malowanie twarzy, wykonywanie zwierzątek z baloników, jak również stoisko promocyjne firmy Prymat z kołem fortuny i licznymi nagrodami, trzeba było ustawić w namiotach przed wejściem do Klubu. Na szczęście pogoda poprawiła się i w Parku Ratuszowym można było wziąć udział w grach i zabawach sportowych, nauczyć się żonglowania oraz rozwiązywać dyniowe krzyżówki i łamigłówki. W Klubie natomiast odbyły się warsztaty rękodzieła dla dorosłych oraz dla dzieci, w kąciku czytelniczym można było posłuchać dyniowych opowieści, a na głównej sali odbywały się konkursy, pokaz iluzjonisty i pokaz balonikowy, wykłady na temat dyń wygłoszone przez dr Piotra Klepackiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pana Bogusława Zientarę – hodowcę dyń. Punktem kulminacyjnym było niewątpliwie ogłoszenie wyników konkursów dla dzieci, rodzin, instytucji i hodowców dyń. Ale zanim to nastąpiło, obecny podczas Festiwalu pan Krzysztof Krukowski – Główny Specjalista ds. Komunikacji EDF Polska S.A., wybrał jedną z prac do nagrody specjalnej.

Konkursy ogłoszone w ramach Festiwalu - plastyczny Dyniowe cudeńka i hodowlany Dynia jaka jest, każdy widzi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jury w składzie: Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Kamil Bartosik – Koordynator Zespołu ds. Dziedzictwa i Aktywności Kulturalnej Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Agnieszka Młodnicka - plastyk przyznało, że niełatwym zadaniem było wybranie z ogromnej ilości wspaniałych prac, tych kilkunastu najpiękniejszych. Wykaz osób i instytucji nagrodzonych w obydwu konkursach można znaleźć tu i tu.

Festiwal już po raz drugi objął patronatem honorowym Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, dla którego decyzją autora, została przekazana I nagroda w konkursie plastycznym, w kategorii indywidualnej – Szalony pająk wykonany przez Arkadiusza Widurskiego.

Impreza z pewnością nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego, a także ogromna pomoc sponsorów - firm: EDF Polska S.A., Prymat Sp. z o.o, Złomex S.A.

Podziękowania należą się także osobom, które w różnorodny sposób także wsparły Festiwal, m.in. poprzez podarowanie dyń oraz wykonanie naklejek dla uczestników imprezy. Są to panie: Maria Tokarska i Maria Stachnik z os. Chałupki oraz Janina Adamska, Hanna Matuszczyk, Danuta Migdał i Anna Kieć z os. Branice.

Na stronie festiwalu można obejrzeć fotorelację z dyniowego święta. Ponadto zdjęcia prezentowane będą na dwóch wystawach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i Urzędzie Miasta Krakowa.

Powrót do listy...

Galerie zdjęć

Niejedno dyniowe cudeńko w Nowej Hucie

21 września 2014 r.

III Festiwal Zaklęte w Dyni już za nami. Zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć z imprezy finałowej.

fot. AG Studio Grzegorz Wawrzonek

więcej zdjęć...

fot. AG Studio Grzegorz Wawrzonek
fot. AG Studio Grzegorz Wawrzonek
fot. AG Studio Grzegorz Wawrzonek

Warsztaty carvingowe

20 września 2014 r.

Trudnej sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach uczył mistrz carvingu z Krakowskiej Szkoły Restauratorów.

więcej zdjęć...

fot. SPNH
fot. SPNH
fot. SPNH

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE