Aktualność

Dynie w Różach - VIII Festiwal Zaklęte w dyni za nami

Dynie w Różach - VIII Festiwal Zaklęte w dyni za nami

Dynie – od małych po olbrzymie, różnych kształtów, pomarańczowe, zielone, żółte i pstrokate, prawdziwe i pluszowe maskotki – zawładnęły nowohucką Aleją Róż w słoneczną niedzielę 15 września 2019 roku, za sprawą VIII Festiwalu Zaklęte w Dyni. Wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty i Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, zgromadziło tłumy krakowian.

Animacje ruchowe i teatralne, zajęcia plastyczne, warsztaty florystyczne, cyrkowe, sensoryczne i wiele, wiele innych – uczestnicy imprezy w przeciągu 3 godzin jej trwania mieli okazję osobiście przekonać się, jak szeroka jest całoroczna oferta zajęć, organizowanych przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. W namiotach festiwalowych na nowohucian i ich gości czekali pracownicy i instruktorzy z 13 klubów Ośrodka, członkowie Stowarzyszenia oraz niezbędne narzędzia i materiały, pozwalające na miejscu stworzyć i zabrać do domu na pamiątkę prawdziwe dzieła sztuki – oczywiście z wykorzystaniem dyniowych motywów.

Wyjątkowym gościem tegorocznego festiwalu był Pan Dynia – nowy bohater dziecięcy i nowohucki wędrowiec, którego przygody opisane zostały na łamach książki „Nowohuckie podróże Pana Dyni”, wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty ze środków Miasta Kraków w ramach zadania publicznego „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne: edukacja kulturowa 2019”. W czasie, gdy Pan Dynia przechadzał się po terenie festiwalu, na specjalnym stoisku promocyjnym autorzy wydawnictwa podpisywali swoje dzieło i bezpłatnie rozdawali uczestnikom imprezy. W ten sposób do rąk czytelników trafiło blisko 1000 egzemplarzy publikacji, a przygody Pana Dyni trafią nie tylko do mieszkańców Nowej Huty i reszty Krakowa, ale również Kalisza, Warszawy, Gdańska, a nawet Londynu i Berlina. Wraz z książką wręczano również mapę przygód Pana Dyni, wydaną przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta ze środków Miasta Krakowa przeznaczonych na jubileusz 70-lecia Nowej Huty.
Oprócz warsztatów Ośrodka Kultury oraz stoiska książkowego Pana Dyni uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w warsztatach carvingowych w wykonaniu mistrza z Krakowskiej Szkoły Restauratorów, wykonać pamiątkowe zdjęcia na specjalnej ściance w bezpłatnej dyniowej fotobudce, zakręcić kołem fortuny z nagrodami Prymatu, spróbować dyniowych potraw, odwiedzić stoisko hodowcy oraz podziwiać prace uczestników dyniowych konkursów.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Zaklęte w Dyni zorganizowano aż 4 konkursy, na które napłynęło blisko sto zgłoszeń. Jury, przed którym stanęło trudne zadanie wyboru tych naj, przyznało 24 nagrody i 11 wyróżnień.
Patronat Honorowy nad VIII Festiwalem Zaklęte w Dyni objął Dominik Jaśkowiec – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, którego podczas imprezy reprezentował Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sponsorami Festiwalu są ArcelorMittal Poland S.A. oraz Firma PRYMAT Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Dwutygodnik Kraków.pl, Dziennik Polski oraz Głos. Tygodnik Nowohucki.

Organizatorzy dziękują darczyńcom, którzy ofiarowali dynie do dekoracji i scenografii - Danucie Migdał, Annie Matuszczyk, Tadeuszowi Matuszczykowi, Krzysztofowi Matuszczykowi, Sabinie Matuszczyk, Janinie Adamskiej, Marii Stachnik, Magdalenie Kryzie i Wiesławowi Kowalskiemu oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. za pomoc w utrzymaniu porządku, Nowohuckiemu Centrum Kultury za wypożyczenie stolików, wolontariuszom za pomoc w realizacji Festiwalu, pani Edycie Kocjan za opiekę pielęgniarską i kierownikowi ds. bezpieczeństwa panu Arturowi Kowalczykowi za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników.

Powrót do listy aktualności...

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE