Aktualność

Pomarańczowa Aleja Róż - VII edycja Festiwalu za nami

Pomarańczowa Aleja Róż - VII edycja Festiwalu za nami

16 września 2018 r.

Różnią się kształtem, wielkością, kolorem oraz - a może przede wszystkim - smakiem. Łączy je nazwa i coraz większa popularność w jadłospisach. Oto dynia - prawdziwie królewskie warzywo, jeden z symboli polskiej jesieni. W niedzielę, 16 września 2018 roku, już po raz siódmy, w nowohuckiej Alei Róż odbył się Festiwal "Zaklęte w Dyni", którego organizatorami są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty.

Dynia-niemowlak, dynie-koty i dynie-kurczaki, rakieto-dynia i helikopter w dyni, dynia Pszczółka Maja i dynia Mr. Żaba, a nawet dynia-bałwan i... dynia Ronaldo - prace uczestników konkursu "Dynia pełna energii" pokazały jak wdzięcznym tworzywem plastycznym może być warzywo w rękach obdarzonego wyobraźnią i wrażliwością człowieka. Zgłoszone do konkursu dyniowe prace organizatorzy umieścili pośrodku Alei Róż, gdzie stanowiły obiekt podziwu, a czasem i zazdrości, wszystkich festiwalowych gości.

Równie okazale - nie tylko miarą wielkości - prezentowały się warzywa zgłoszone do konkursu hodowlanego "Dynia jaka jest, każdy widzi". Stanowiące dumę hodowców warzywa ustawiono tuż przy niewielkiej scenie-namiocie, wokół której tętniło festiwalowe życie. Swoje niepospolite umiejętności przedstawił tu Marek Lorek - krakowski iluzjonista. Olbrzymim zainteresowaniem gości cieszyła się prezentacja fizyki doświadczalnej, której autorem był dr Marek Gołąb z Pracowni Pokazów Fizycznych w Instytucie Fizyki UJ. Naukowiec, jeden z twórców krakowskiego "Ogrodu Doświadczeń" i organizator "Spotkań środowych" dla młodzieży w Instytucie Fizyki, pokazał zebranym widzom, że również dynie mogą stanowić obiekt fascynujących doświadczeń fizyczno-chemicznych.

Pomiędzy pokazami festiwalową publiczność bawiły przy scenie animatorki z Klubu Mirage, zapraszając do tworzenia rozmaitych układów tanecznych i ćwiczenia zumby. Festiwal był bowiem okazją do zaprezentowania przebogatej oferty Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – największej nowohuckiej, bo składającej się aż z trzynastu! oddziałów, zwanych klubami - miejskiej instytucji kultury w Krakowie. Oprócz wspomnianego już Klubu Mirage, w namiotach otaczających teren festiwalu odbywały się przygotowane przez kluby zajęcia. Słynący z aktywności cyrkowych Klub 303 oferował między innymi naukę chodzenia na szczudłach i cyrkową sztafetę. Klub Dukat proponował zajęcia ruchowe, w tym grę w "dyniówkę" i "dyniowe skoki". Goście festiwalu - nie tylko ci najmłodsi - mogli skorzystać z różnorodnych propozycji warsztatów plastycznych. Przedstawiciele Klubu Krzesławice zapraszali do tworzenia dyń ze sklejki, a Klubu Wersalik - dyniowych ramek na zdjęcia. Wydzieranki i kolorowanki stanowiły domenę Klubu Zgody, dyniowe wyklejanki - Klubu Jędruś, natomiast w Klubie Jedność postawiono na dyniowe "gniotki". Do udziału w warsztatach florystycznych i tworzenia dyniowo-wrzosowych kompozycji zapraszali przedstawiciele Klubu Karino, natomiast Klub Herkules zaprezentował pracę z wikliną papierową. Po terenie festiwalu przechadzał się Pan Dynia, na co dzień kierownik Klubu Zakole - nowego, trzynastego klubu Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Jego uroczyste otwarcie przewidziano już wkrótce - 14 października br.

Festiwal dyniowy nie mógł obejść się bez degustacji potraw z tego warzywa. Przybyli do Alei Róż nowohucianie mogli skosztować przepysznego kremu z dyni z mlekiem kokosowym i chili, makaronu z dynią, szpinakiem, suszonym pomidorem, kolendrą i serem greckim, a także polędwiczek wieprzowych z dyniowym leczo oraz curry z kurczaka z ciecierzycą i dynią.

VII Festiwal "Zaklęte w Dyni" zakończył się rozdaniem nagród w dyniowych konkursach. Laureatów wskazało jury w składzie: Sławomir Pietrzyk – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Kamil Bartosik – Główny Specjalista Zespołu ds. Dziedzictwa i Aktywności Kulturalnej Urzędu Marszałkowskiego oraz Agnieszka Młodnicka – plastyk i pedagog. Członkowie jury - wraz z dyrektor Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta Małgorzatą Jezutek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowej Huty Magdaleną Smolik oraz gościem specjalnym festiwalu posłem Ireneuszem Rasiem - osobiście pogratulowali zwycięzcom i wręczyli nagrody.

Niezwykle udaną imprezę odwiedziły, korzystając ze słonecznej niedzieli, tłumy nowohucian. Tych, którzy zapomnieli lub w tym roku nie mogli dotrzeć, już dziś zapraszamy za rok na VIII Festiwal "Zaklęte w Dyni".

Patronat Honorowy nad VII Festiwalem Zaklęte w Dyni objął Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sponsorami Festiwalu są ArcelorMittal Poland S.A. oraz Firma PRYMAT Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Dziennik Polski oraz Głos. Tygodnik Nowohucki.

WYNIKI KONKURSÓW:

DYNIA PEŁNA ENERGII – konkurs plastyczny

Kategoria do 7 lat
I miejsce: Super szybka rakieta - Zofia Kołtuniak, Lena Bonowicz
II miejsce: Gdzie jest bobas - Szymon Kardas
III miejsce: Jeżyk - Zosia Walczyk
wyróżnienia: Sztangista - Hubert Kita oraz Wieloryb - Zuzanna Dynowska

Kategoria 7 lat do 13 lat
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Dynia- moja wyobraźnia - Stanisław Jaglarz
III miejsce: Helikopter - Kacper Dynowski

Kategoria od 13 do 16 lat
I miejsce: Stworek dyniowy – kotek - Rozalia, Aniela Nowak
II miejsce: Cudak z dyni – kura - Karol Szkodoń
III miejsce: Cudaki z dyni - Natalia Włoczkowska

Kategoria rodzinna
I miejsce ex aequo: Rodzina biedronek i żyrafa - Krzysztof, Lena Matuszczyk z babcią oraz Mr Żaba - Zuzanna Turek z mamą
II miejsce ex aequo: Sportowcy - Aleksandra i Błażej Grymek oraz Pszczółka Maja - Maja Sodo z mamą
III miejsce: Myszka - Aleksandra Urban z rodziną

DYNIA JAKA JEST, KAŻDY WIDZI – konkurs hodowlany

I miejsce: Koszyk pełen rozmaitości -Maria Stachnik
II miejsce: Dynia hodowlana - Kazimierz Stachnik
III miejsce: Tykwowa rodzina - Karolina Migas
wyróżnienia: Dyniowy wazon - Wiesława Zboroch oraz Dynia pomarańczowa - Danuta Migdał

Ponadto, jury przyznało nagrodę specjalną, poza kategoriami, dla grupy z Placówki Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przyjaciele Kornela Makuszyńskiego”.

Powrót do listy aktualności...

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE