Aktualność

O dyni na okrągło! - VI edycja Festiwalu za nami

O dyni na okrągło! - VI edycja Festiwalu za nami

Każdego roku w połowie września, nowohucka Aleja Róż zamienia się na jeden dzień w dyniową krainę. Tak było również w niedzielę 17 września, a to za sprawą odbywającego się już po raz szósty Festiwalu Zaklęte w Dyni. Odcienie koloru pomarańczowego wypełniły namioty pełne dyniowych warsztatów i licznych prac konkursowych – plastycznych i hodowlanych, a o dyni mowa była „na okrągło”.

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty dołożyły wszelkich starań, aby przygotować różnorodne atrakcje, do udziału w których nieustająco zachęcał prowadzący imprezę Krzysztof Karolczyk. W tym roku Kluby Ośrodka Kultury zaproponowały m.in. wykonywanie papierowych masek dyniowych, ozdabianie dyniek ze sklejki, dyniowe doniczki techniką decoupage, dyniowe eksperymenty, warsztaty wikliny papierowej czy malowanie pomarańczową solą. Nie zabrakło oczywiście malowania buziek i animacji, prowadzonych m.in. przez szczudlarzy z Grypy Cyrkowej działającej w Klubie 303, dekorowania dyń przez dzieci, skręcanych z baloników zwierzątek, sportowych rywalizacji, planszówek i kolorowanek dyniowych. Dla miłośników słodkości nie lada gratką była pomarańczowa wata cukrowa.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ zespołu Jędrusie, w skład, którego wchodzą członkowie Klubu Seniora, działającego przy Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Z pomarańczowym akcentem w strojach, Seniorzy wykonali różnorodne utwory – z repertuaru dla dzieci i dla dorosłych, które widzowie nagrodzili gromkimi brawami.

Przez cała imprezę wypełnione ludźmi były także namioty sponsorów imprezy – stanowisko z animacjami prowadzonymi przez EDF Polska i Ciepło dla Krakowa oraz koło z nagrodami firmy Prymat. Dzięki współpracy z firmą Prymat możliwe było także skosztowanie dyniowych smakołyków - curry, kremu z dyni lub zapiekanki.

W centrum dyniowej zabawy znalazł się wielki namiot pełen dyniowych prac – zarówno tych wykonanych przez pana Mariusza Gromka - mistrza carvingu z Krakowskiej Szkoły Restauratorów, którego pokaz można było podziwiać na żywo jak i tych zgłoszonych do konkursów. W tym roku do rywalizacji stanęło 47 prac plastycznych w konkursie Dynia pełna Energii z podziałem na kategorie: indywidualną, rodzinną, szkoły/instytucje, przedszkola oraz 13 okazów w konkursie hodowlanym Dynia jaka jest każdy widzi. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy, a jury ma coraz trudniejsze zadanie do wykonania. Komisja oceniała oryginalność wykorzystania dyni, jako tworzywa plastycznego, pomysłowość aranżacji, ogólny wyraz artystyczny w konkursie plastycznym oraz pojedyncze okazy, ich oryginalny kształt i kolor w konkursie hodowlanym. Przyznano 16 nagród i 7 wyróżnień. Szczegółowe wyniki konkursu można znaleźć tutaj.

Organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy uczestnicy zaczerpnęli dyniowej energii i zobaczyli jak wiele można z niej wykonać, nie utożsamiając jej wyłącznie z przyjętym z zagranicy świętem. Celem Festiwalu jest bowiem promowanie dyni, jako składnika kulinarnego, materiału plastycznego, ale także zdrowego trybu życia i uświadamianie lokalności tego produktu, ponieważ m.in. w krakowskich Branicach każdej jesieni na polach wyrastają te pomarańczowe kule.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Sponsorom Strategicznym Festiwalu, którymi są: EDF Polska S.A. i Ciepło dla Krakowa oraz Sponsorowi Festiwalu - firmie Prymat Sp. z o. o.

Słowa wdzięczności kierowane są również do redakcji Dziennika Polskiego i Głosu. Tygodnika Nowohuckiego, za objęcie patronatu medialnego nad Festiwalem, a także do darczyńców, którzy ofiarowali dynie do dekoracji i scenografii: paniom Danucie Migdał, Annie Matuszczyk i Sabinie Matuszczyk-Majta.

Serdeczne podziękowania również dla Miejskiego Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. za pomoc w utrzymaniu porządku oraz OSP w Przylasku Rusieckim i wolontariuszom za pomoc w realizacji Festiwalu.

Powrót do listy aktualności...

Wspierają nas

Patroni medialni

  

Administratorem podanych przez Ciebie danych jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty (SPNH), os. Centrum A bl. 6 A, 31-923 Kraków. O ile nic innego nie wynika z kontekstu i treści wpisów w formularzu, wprowadzane dane osobowe będą przetwarzane przez SPNH w celu wystosowania odpowiedzi na Twoje zapytanie oraz prowadzenia z Tobą ewentualnej korespondencji. Przekazane przez Ciebie dane zostaną usunięte po okresie 24 miesięcy od ostatniego kontaktu. Nie będą przekazywane innym podmiotom w rozumieniu RODO. Masz prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania oraz usunięcia. Prawo to może być wykonywane poprzez przesłanie wniosku w formie elektronicznej na adres: stowarzyszenie@przyjacielenowejhuty.pl.

 

WCZYTYWANIE